תרגילי זיכרון לגיל השלישי | אפקטיבייט
 
דף הבית >> הספרייה >> תרגילי זיכרון לגיל השלישי
 
אימון קוגניטיבי לגיל השלישי
 
תפקודים קוגניטיביים

תרגילי זיכרון לגיל השלישי

נסיגה בזיכרון עם הגיל היא תהליך בלתי נמנע. הבשורות הטובות: בניגוד למה שסברו בעבר ניתן לשפר את הזיכרון גם עמוק בגיל השלישי באמצעות אימון קבוע של כמה תרגילים פשוטים.

"ללא שימוש הברזל יחליד, ללא תנועה גם מים טהורים יתעפשו וללא מעש גם מוח מבריק יקהה".

תפקודים קוגניטיביים
כשזה נוגע בשיפור הזיכרון, הציטוט למעלה, המיוחס ללאונרדו דה וינצ'י, הוא במידה רבה כל התורה על רגל אחת. לצד ניהול אורח חיים בריא, הדרך הכי טובה לשמור על רמה קוגניטיבית גבוהה בגיל השלישי היא באמצעות תרגול תדיר של המוח. חלק מזה הוא פשוט תוצר לוואי של חיים עצמאיים מלאים בפעילות חברתית ואתגרים אינטלקטואליים. אבל יש עוד כמה טריקים ותרגילים שאפשר להוסיף. ליקטנו עבורכם כמה מהם.


תרגול הריכוז, הפוקוס והתצפית 

עוד בספרייה

אנחנו לא מודעים לכך, אבל אנחנו אחראים על הרבה מאוד מכשלי הזיכרון שלנו. לא בגלל מגבלה פיזיולוגית אלא פשוט בגלל שאנחנו לא שמים לב. מה הפתרון? פשוט להתחיל לשים לב. אפשר לאמן את עצמנו לזה. להיות יותר מודעים לנעשה סביבנו. אם פעם ביום תיקחו לעצמכם דקה ופשוט תסתכלו על החלל סביבכם ותלמדו אותו: מה צבע הקירות, מיקום הרהיטים ואביזרים שונים בחלל. שננו לעצמכם את הפרטים ומאוחר יותר נסו להיזכר בהם. ניתן לערוך את התרגיל הזה גם עם תמונות. במידה ותבצעו אותו באופן סדיר תגלו שפתאום המיומנות שלכם לזכור פרטים השתפרה.


התאימו את אופן צריכת המידע להעדפות שלכם

אנשים שונים מעדיפים דרכים שונות של קליטת מידע. יש מי שהקריאה באה לו בקלות, יש כאלה שמבינים טוב יותר כאשר הם שומעים את ההסבר ויש כאלה שדווקא באמצעות חוויה של תרגול קולטים הכי מהר. העולם המודרני מאפשר לנו להתאים את התוכן למדיה. בעבר, מי שקריאה היתה מאמץ בשבילו פשוט ויתר על תחומים רבים. היום, בעידן הספרים הדיגיטליים והפודקסטים, כמעט כל המידע נגיש גם בתצורת אודיו, לומדות או סרטי הדרכה שמאפשרים ללמוד כל נושא באמצעים אינטראקטיביים. פשוט תבררו עם עצמכם מה הדרך הכי נכונה עבורכם לצרוך מידע ואל תוותרו על התענוג המתמיד של הלימוד שגם יסייע למוח שלכם להישאר חד.


צרו אסוציאציות חושיות 

אנחנו לא תמיד מודעים לזה אבל לחושים שלנו תפקיד משמעותי בארגון הזיכרון. קחו, לדוגמה את חוש הריח. כולנו מכירים את המושג 'ריח של בית'. למקומות, אנשים וסיטואציות יש ריחות מאפיינים שקל לקשר אליהם. העיקרון הזה עובד על כל החושים האחרים (ראייה, שמיעה, טעם, מישוש). תשתמשו בזה – הדביקו חושים לזיכרונות והם עשויים להפוך לחדים ובהירים יותר.

יש עוד עשרות טיפים נוספים שאפשר להכיר ולתרגל, לזה צריך להוסיף את טרנד האימון המוחי שמתבסס על מחקר רפואי מדעי ואימוץ טכנולוגיות. באמצעות אפליקציות ייעודיות, כמו למשל זו שתשיק בקרב חברת Effectivate, שמומחיה סייעו לנו בהכנת הכתבה, יכולים מבוגרים בגיל השלישי לבצע אימון מוחי יומי שיסייע בשיפור הזיכרון.