אימון קוגניטיבי לגיל השלישי
 

שיפור הזיכרון אצל מבוגרים

מרבית האנשים חווים ירידה בזיכרון החל מהעשור השישי והשביעי לחייהם. ברוב המקרים לא מדובר בהופעה של מחלה דמנטית קשה כמו אלצהיימר אלא בתופעה טבעית של התבגרות המוח. הבשורות הטובות – יש מה לעשות.
המוח שלנו מגיע לשיא התפקודי שלו בשנות העשרים לחיינו ואז מתחיל בתהליך מאוד איטי של נסיגה שפוגעת בחלק מהתפקודים. זה כמובן לא אומר שאנחנו נעשים פחות חכמים. להפך, מרבית האנשים בתחומי המדע, האמנות וההגות מגיעים להישגים הגדולים שלהם בגיל הרבה יותר מאוחר ויש לא מעט מחקרים שמצביעים על כך שתהליכי הסקה רחבים רק עולים עם הגיל. אמנם במהלך השנים אנחנו מאבדים את מהירות המחשבה ולרוב מהעשור השביעי בחיים גם תהיה נסיגה בזיכרון.

אבל בהנחה ומדובר באדם בריא שלא סובל ממחלה דמנטית, ניתן הרבה פעמים לעכב את הזדקנות המוח ואפילו לשפר אספקטים מסוימים בתפקוד שלו ובכלל זה שיפור בעיות זיכרון.

בעבר חשבו שתאי מוח מפסיקים להתחדש בגיל מבוגר. היום אנחנו יודעים שזה לא נכון וגם בגילאים מתקדמים נוצרים תאי מוח חדשים וכמו כן נוצרים קשרים חדשים בין התאים הקיימים.


לתת למוח את התנאים להתחדש

עוד בספרייה

המפתח הראשון לשיפור הזיכרון אצל מבוגרים קשור לניהול אורח חיים בריא. תזונה עשירה ומגוונת, דלה בשומנים רוויים וסוכרים, ועשירה בוויטמינים ובשומנים בלתי רוויים, מאפשרת זרימה טובה של דם למוח. הקפדה על שינה מספקת בתנאים נוחים והימנעות ממצבי סטרס וצריכת סמים ואלכוהול גם הם יתרמו למוח שמתפקד באופן בריא יותר. בשנים האחרונות מסתבר שבנוסף לניהול אורח חיים בריא ניתן לשפר את הזיכרון אצל מבוגרים באמצעות ממד נוסף – אימון מוח.

ניתן לדמות את המוח לשריר, וכמו כל שריר אחר ניתן לפתח אותו ולמקסם את השימוש בו באמצעות אימון ותרגול סדיר. איך עושים אימון למוח? ובכן, המקבילה המוחית להנפת משקולות בחדר הכושר היא אפליקציות ומשחקים אינטראקטיביים שפותחו במיוחד בשביל לחזק אספקטים שונים בפעילות המוח. מה שיפה בפתרון הזה זו העובדה שמבחינת המתרגל החוויה דומה למשחק מחשב ואינה כרוכה במעמסה או מאמץ מורגש – אבל מבלי שהוא מרגיש 'המשחק' יוצר אצלו במוח גירויים והתניות חדשות שמשפרים יכולות קוגניטיביות, ובכלל זה שיפור הזיכרון.

אחת החברות המבטיחות בפיתוח מוצרים לאימון המוח היא חברת Effectivate הישראלית שעתידה להשיק בקרוב את אחד המוצרים הראשונים שפותחו במיוחד כדי לשפר בעיות זיכרון בגיל השלישי.