אימון קוגניטיבי לגיל השלישי
 

בעיות זיכרון

כולנו סובלים מבעיות זיכרון ברמה כזו או אחרת, אבל עם הגיל, בעיקר בגילאי שישים ויותר הבעיות מחריפות ועלולות להפוך למטרד. הבשורות הטובות: במקרים רבים ניתן לשפר את המצב באמצעות 'אימון מוחי'.

"איפה השארתי את המפתחות?" כמעט ואין אדם בוגר שלא שואל את עצמו את השאלה הזו לפחות פעם בשבוע. הזיכרון הוא כלי מתעתע ו'פקשושים' קטנים כמו הדוגמה עמה פתחנו הם חלק בלתי נפרד מהחיים, שבמידה רבה רק 'מזכירים' לנו שהמוח הוא איבר מורכב ומופלא. לעיתים, כאשר תכיפות ה'פקשושים' עולה, נהוג לתייג את התופעה כ'בעיות זיכרון'. חשוב לציין שככל שאנו מתבגרים ובעיקר אחרי שאנו נכנסים לעשור השביעי לחיינו שכיחות התופעה עולה באופן טבעי. ועדיין חשוב להבין מה מקור הבעיה כדי שניתן יהיה להתמודד עמה באופן הכי אפקטיבי.

בשונה ממה שנהוג לחשוב, בעיות זיכרון בגיל השלישי בדרך כלל לא קשורות למצב דמנטי או מחלות ניווניות קשות של המוח, כמו למשל, מחלת אלצהיימר, הוא יכול לנבוע מבעיות רפואיות שונות, הרגלי חיים לא מיטיביים או פשוט מירידה הנקשרת לאריכות ימים. בירור רפואי יכול להעלות סיבות שונות לבעיות זיכרון שהפתרון שלהן יחסית פשוט: לעתים בעיות הזיכרון נובעות מבעיות בתזונה כמו מחסור בוויטמין B או שיכולות לנבוע ממחסור בשינה, דבר העלול גם הוא לחולל בעיות קוגניטיביות שונות ובכללן בעיות זיכרון. במקרים האלה הדרך לעצור את ההדרדרות היא להשלים את המחסור. גם שינויים במצב הרוח, דיכאון או צריכה מוגזמת של אלכוהול עלולים להגביר את בעיות הזיכרון. כך שההתמודדות עם התופעה צריכה הרבה פעמים להיות באמצעות הקפדה על הרגלי חיים בריאים יותר (תזונה מאוזנת, שינה טובה והימנעות מאלכוהול). לצד שינויים באורח החיים ניתן לשפר בעיות זיכרון גם באמצעות אימון מוחי.

אחרי שזה נאמר, אם אתם מרגישים שהדבר חריג או פוגע משמעותית באיכות החיים חשוב לדון בזה עם רופא המשפחה שעשוי להמליץ על בירור רפואי כדי לשלול סיבות אלה .

אימון מוחי הוא גישה הרואה במוח 'שריר' שצריך לאמן, והאימון השגור שומר אותו חד, משפר את זמני התגובה ומצמצם בעיות זיכרון. אחד הגורמים המובלים את תחום אימון המוח בישראל הוא החברה הישראלית Effectivate שבימים אלו משלימה פיתוח מוצר אימון מוח ייעודי לגיל השלישי, אשר תרגול קבוע באמצעותו יוכל לשפר בעיות זיכרון.


הסיבות לבעיות זיכרון

עוד בספרייה