אימון מוחי | אפקטיבייט
 
דף הבית >> הספרייה >> אימון מוחי
 
אימון קוגניטיבי לגיל השלישי
 
תפקודים קוגניטיביים

אימון מוחי

מחקר חדש שערכו חוקרים בכירים מאוניברסיטת איווה מצביע על כך שאימון מוחי מגביר תפקודי מוח בקרב בני הגיל השלישי. מעל גיל 60 אנשים רבים מרגישים ירידה ביכולות קוגניטיביות, לכן מדובר בבשורות מצוינות שעשויות להפוך את התחום המתפתח של 'אימון המוח' לחלק בלתי נפרד מניהול אורח חיים בריא בגיל השלישי.

אימון מוחי
במחקר השתתפו 351 אנשים, שהצעיר שבהם בן 55 והמבוגר בהם בן 102, והתגלה שברוב המקרים בטווח הגילאים הנ"ל, מי שתירגל טכניקה מסוימת של אימון מוחי הצליח לשפר את תפקודי המוח ואת חלק מהיכולות הקוגניטיביות. המחקר בחן לאורך שנה כמה פרמטרים תפקודיים אצל המתרגלים ונערך הן על מבוגרים עצמאיים לחלוטין והן על מבוגרים שמסתייעים במערך תומך. המחקר הראה מגמת שיפור מובהקת למתרגלים בשני סוגי האוכלוסיות.


מה זה בכלל 'אימון מוחי'?

עוד בספרייה

'אימון מוחי' היא גישה מדעית הגורסת שבעזרת גירוי המוח על ידי משחק אינטראקטיבי ניתן להפעיל ולחזק את המח בדומה לאימון שריר. בזמן המשחק מופעלים אזורים ספציפיים במוח ובכך יכול המתאמן לשפר מיומנויות כמו קשב, ריכוז וזיכרון ובכך לאפשר לעכב חלק מתסמיני ההזדקנות של המוח. כמו שאימון קבוע של השרירים בחדר הכושר שומר על מסת השריר ותפקודו, כך אימון קבוע של המוח מסייע לשפר את איכות וכמות הקשרים המוחיים ולשמר את המוח 'חד' יותר. כבר תקופה ארוכה שיש דיווחים מעודדים ממחקרים קליניים שמתבצעים בנושא בעולם, אך המחקר החדש של אוניברסיטת איווה מתקף כמה מההשערות האלה באופן מובהק יותר, ומכאן חשיבותו.

יש בעולם לא מעט מכוני מחקר וחברות הזנק שמתמקדות בפיתוח פתרונות ומוצרים בתחום 'אימון המוח'. גם ישראל ניצבת בחזית הפיתוח הזו, בין היתר הודות לחברת א Effectivate שמראש התמקדה בפיתוח פתרונות המיועדים לגיל השלישי, הן מבחינת האתגר הקליני והן מבחינת ממשק נוח ההולם את צרכי המתאמנים המבוגרים יותר. פרט נוסף המייחד את Effectivate זו העובדה שהחברה מפעילה גישה מולטי דיציפלינרית וצוות הפיתוח שלה כולל, לצד מומחים ברפואה ונוירו-ביולוגיה, גם מומחים לעיצוב משחוק ומחשוב.

בקרוב תשיק החברה מוצר ייעודי חדש שהתרגול בו, בשילוב עם אורח חיים בריא, עשוי לשפר אצל בני הגיל השלישי מיומנויות קוגניטיביות בתחום הקשב, הריכוז והזיכרון.