אימון קוגניטיבי לגיל השלישי
 

איך לשפר את הזיכרון? 

ירידה קלה בזיכרון היא תופעה שכיחה וטבעית בקרב אנשים שנכנסים לגיל השלישי. היום אנחנו יודעים שלפחות חלק מהתופעות הפיכות ושבהרבה מקרים ניתן לבלום את הירידה בזיכרון באמצעות תרגול אישי ואימוץ הרגלים בריאים. 

אתם פוסעים ברחוב, לפתע צץ מולכם פרצוף מוכר עוטה חיוך גדול, אתם מחזירים חיוך וממשיכים להתקדם כשבראשכם מנקרת השאלה: "מי לעזאזל זה היה?" רובנו יכולים להזדהות עם הסיפור הזה, כי כמעט כולנו מצאנו את עצמנו בסיטואציה דומה בה חווינו 'חור' בזיכרון. ארבעים אחוז מהאנשים שמעל גיל 60 מדווחים על עלייה בתכיפות המקרים האלה. הבשורות הטובות הן שבמרבית המקרים לא מדובר בהופעה של אלצהיימר או מחלה דמנטית אחרת ושיש דרכים לשפר ולחדד את הזיכרון. ליקטנו עבורכם כמה טיפים ששווה לזכור:


תזונה

עוד בספרייה

תזונה היא מפתח להרבה אספקטים בניהול אורח חיים בריא יותר, ובכלל זה שיפור הזיכרון. צריכה סדירה של ירקות עתירי שומן בלתי רווי כמו אבוקדו משפרת את זרימת הדם (זרימת דם תקינה חיונית לתפקודי מוח תקינים); שקדים (לא קלויים או מומלחים) הם מקור מצוין לחלבונים ולוויטמין B6 וויטמין E החיוניים למוח; שוקולד מריר מכיל קקאו, שהוא מקור מצוין לטריפטופן המעודד שחרור של הורמון בשם סרוטונין שמשפר גם את מצב הרוח וגם את היכולות הקוגניטיביות. לזה תוסיפו הקפדה על שתייה סדירה של הרבה מים – המוח הוא אחד האיברים הראשונים בגוף שהיכולות שלו נפגעות עקב התייבשות.


שינה

שינה טובה היא תנאי הכרחי לתפקודי מוח טובים ומחקרים הוכיחו שאנשים שלא ישנים מספיק סובלים מיותר בעיות זיכרון ביחס למי שנהנים משנת לילה עמוקה וסדירה. ההמלצה הגורפת היא לא לקמץ בשעות שינה. הקפידו על שמונה שעות שינה בלילה ונסו לדאוג לתנאים אופטימליים שישפרו את איכות השינה כמו שינה במקום חשוך בסביבה שקטה ללא הפרעות אלקטרו מגנטיות של טלפונים ומטענים.
חוקרים רבים מאמינים שבאמצעות אימון ותרגול ניתן לשפר יכולות קוגניטיביות, ובמיוחד כשהדברים אמורים בשיפור תחומי הריכוז והזיכרון. בעבר רווחה ההנחה שבשלב מסוים תאי מוח מפסיקים להתחדש. היום אנחנו יודעים שחלק מתאי המוח ממשיכים להתחדש גם בגילאים מבוגרים. ניתן להתייחס למוח כאל 'שריר' וכמו שאנחנו יודעים לאמן ולפתח שרירים בגוף, באופן דומה ניתן לאמן ולשפר פונקציות במוח, ובכללן זיכרון.

קיימות חברות רבות שמפתחות ומשווקות תוכנות אינטראקטיביות לאימון המוח, אחת המבטיחות שבהן היא חברת Effectivate שהוקמה על ידי צוות רב תחומי של מומחים מתחום הרפואה, מדעי המחשב, הפסיכולוגיה והנוירו-ביולוגיה. המוצר של Effectivate הוא אחד הראשונים שתוכנן מראש עם ממשק שמיועד לגיל השלישי, ותרגול קבוע בו, בצירוף שמירה על אורח חיים בריא, עשוי לשפר את תפקודי הזיכרון של המתרגל.


תרגול