איך לחזק את הזיכרון אצל מבוגרים | אפקטיבייט
 
דף הבית >> הספרייה >> איך לחזק את הזיכרון אצל מבוגרים
 
איך לחזק את הזיכרון אצל מבוגרים
 
תפקוד קוגניטיבי

איך לחזק את הזיכרון אצל מבוגרים

אנשים רבים אשר מגיעים לגיל השלישי מתחילים לחוש הדרדרות ביכולת שלהם לזכור, גם בדברים הפשוטים והיומיומיים ביותר כמו איפה הנחתי את המפתחות של האוטו, למה הגעתי לחדר הזה ומה רציתי לעשות בו. 40% מבני 60 ומעלה מתלוננים על ירידה בזיכרון. הדרדרות כזאת יכולה לגרום לירידה באיכות החיים ואף ודיכאון. לכן, רבים תוהים לגבי השאלה, איך לחזק את הזיכרון אצל מבוגרים והאם הדבר אפשרי?
העובדה המשמחת היא, שהמוח שלנו הוא איבר פלסטי ולכן ניתן לשנות אותו במהלך כל חיינו. ישנן מספר דרכים לאימון המוח בגיל השלישי, ומה שמשותף לכולן הוא הצורך לאתגר את המוח ולשבור דפוסים ישנים ואוטומטיים. אנחנו ב"אפקטיבייט" מציעים שיעורים ומאמרים בהם אנו מסבירים איך לחזק את הזיכרון אצל מבוגרים והכל אצלנו באתר.

תפקוד קוגניטיבי

תרגילים לחיזוק הזיכרון למבוגרים יכולים מאד לעזור בבלימה של הדרדרות הזיכרון. הזיכרון שלנו הוא בעצם מחסן של מידע וחוויות, דברים ששמענו, דברים שראינו, מידע שלמדנו וכיוצא בזאת. כל זיכרון קשור לעוד זיכרונות וחוויות, ומתוייק ב"תיקייה" לפי המשמעות וההקשר שלו. למה הוא קשור כך למשל עיפרון יהיה בתיקיית כלי כתיבה, וקשור לקלמר, מחברת, עט ועוד. אז איך אפשר להשתמש בזה כדי לשפר את הזיכרון אצל מבוגרים? דרך אחת היא ליצור קישורים חזקים. זאת אומרת, שאם קראתי חומר חדש ולא מוכר, כדאי לי לחשוב מה הוא מזכיר לי, איזה רגש הוא מעלה בי, אילו תהליכים דומים אני מכיר - כך שהחומר יהיה מקושר לזיכרון ממחסן החוויות שלי, אותן אני מכיר טוב וקל לי להעלות פרטים מתוכן.

על בסיס המידע הזה, ניתן לבצע תרגיל לחיזוק הזיכרון למבוגרים: אם נציג לאדם מבוגר מכשיר חדש כמו "אייפד", אפשר לעזור לו ליצור קישורים במח לגבי המכשיר בעזרת שאלות על המכשיר שיעזרו לחבר אותו למידע שכבר קיים בזיכרון. אפשר לשאול שאלות כמו מה הוא מזכיר לך, ואפשר גם להסביר על הפונקציות אותן משרת המכשיר, ואז לשאול אילו מכשירים אחרים בעלי פונקציות דומות הוא מכיר. זו שיטה אחת המציעה איך לחזק את תיפקודי הזיכרון בגיל השלישי. אך כמובן, ישנן עוד דרכים רבות ומגוונות לאימון המוח בגיל השלישי.

אנחנו ב"אפקטיבייט" מזמינים אתכם להיכנס לאתר שלנו ולחקור איך לחזק את הזיכרון אצל מבוגרים ובנוסף, לקבל טיפים מעולים! אז בואו ללמוד איך לשפר את הזיכרון בגיל השלישי.


עוד בספרייה